NMN, NAD+ üretimini teşvik etmek için önce NR’ye dönüştürülecektir.

  • Autor de la entrada:
  • Categoría de la entrada:health

NMN, NAD+ üretimini teşvik etmek için önce NR’ye dönüştürülecektir.

Örneğin, NR takviyesinin, aşırı kilolu veya obez postmenopozal kadınlarda insülin duyarlılığını arttırdığı gösterilmiştir. Ek olarak, NMN’nin obezite ve tip 2 diyabetli fare modellerinde glikoz metabolizmasını iyileştirdiği bulunmuştur.

Beyin fonksiyonunu artırın

NMN ve NR’nin beyin fonksiyonu için potansiyel faydaları olduğu bulunmuştur. NR takviyesi, beyin ve kan damarları arasındaki bağlantıyı güçlendirerek beyne kan akışının artmasına neden olabilir. Bu da zihinsel netliği artırabilir ve beyindeki iltihaplanmayı azaltabilir. Bazı araştırmalar, NMN’nin sağlıklı beyin yaşlanmasını destekleyen ve bilişsel gerileme riskini azaltan nöroprotektif etkilere sahip olabileceğini öne sürdü.

Kalp sağlığını geliştirin

Bulgular aynı zamanda NMN’lerin ve NR’lerin kalp sağlığını geliştirmeye yönelik potansiyel faydalarını da desteklemektedir. Vücuttaki NAD+ düzeylerini artırma yetenekleri sayesinde kalpte sağlıklı hücresel fonksiyonları sürdürebilirler. Farelerde yapılan araştırmalar, takviyenin zamanla kalp fonksiyonunu iyileştirebileceğini ve aynı zamanda sistemik inflamasyonu azaltabileceğini göstermiştir. Hem NMN hem de NR, fare kardiyomiyopati modellerinde NAD+ seviyelerini artırır ve kardiyak işlevi iyileştirir.

Artırılmış enerji üretimi

NMN veya NR tedavisi yoluyla NAD+ artışı, diyetlerindeki kimyasal enerjiyi yakıta dönüştürmeye yardımcı olarak insanların daha fazla enerjiye sahip olmalarına yardımcı olur. Hücresel ATP üretimindeki önemli işlevleri nedeniyle aktif metabolizmaya yardımcı olurlar, enerji seviyelerini yükseltirler ve yorgunluk ve bitkinliği azaltırlar.

Dozaj ve yan etkiler

NMN ve NR için dozaj ve bu takviyelerin sahip olabileceği yan etkiler farklıdır:

NMN

NMN en yaygın olarak kapsüller ve tozlar halinde bulunur. NMN’nin optimal dozu henüz belirlenmemiştir, ancak insanlardaki çoğu çalışma ve formülasyon, 250 ila 1.000 mg/gün arasında değişen dozlar kullanmıştır.

NMN genellikle güvenli olarak kabul edilir, ancak insanlarda uzun vadeli güvenliği konusunda sınırlı araştırma vardır. Bazı çalışmalarda, 1.000 mg’a kadar (Dr. Sinclair’in aldığı dozla aynı doz) tek doz NMN verilen sağlıklı yetişkinlerde herhangi bir yan etki bildirilmemiştir. Bununla birlikte, diğer çalışmalar gastrointestinal sorunlar, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi potansiyel yan etkileri bildirmiştir.

NMN, NAD+ seviyelerini yükseltirken ve artan NAD+ seviyeleri gelişmiş hücresel fonksiyon, metabolizma ve uzun ömür ile ilişkilendirilirken, NMN’nin tüm vücut sistemlerindeki moleküler mekanizmalarını ve insanlardaki potansiyel sağlık yararları ve yan etkilerini tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Şu anda, NMN pazarındaki en iyi formül ve dozaj, günde iki kapsülle 900 mg NMN sağlayan Wonderfeel Youngr NMN’de mevcuttur.

📢 ÖZEL TEKLİF: Abone olun ve Wonderfeel siparişinizden 10$ tasarruf edin!

NR

NR hap veya kapsül olarak satın alınabilir. NR takviyesi üreticilerinin çoğu, markaya bağlı olarak günde 250-300 mg (veya 1-2 kapsül) tüketilmesini tavsiye ediyor. NR takviyeleri aç karnına veya yemeklerle birlikte alınabilir.

Çalışmalar NR’nin güvenli olduğunu göstermiştir. NR ile ilgili bir insan araştırması, fazla kilolu ancak başka açılardan sağlıklı olan erkek ve kadınların uzun süre 1000 mg NR almalarının güvenli olduğunu bulmuştur.

Bununla birlikte, çoğu insan çalışması kısa ömürlüdür ve az sayıda insanı içerir. Güvenliğini daha iyi anlamak için daha kapsamlı insan araştırmaları gereklidir.

Bazı insanlar, büyük dozlarda alındığında hazımsızlık, mide bulantısı, uyuşukluk, baş ağrısı, ishal ve mide ağrısı gibi hafif ila şiddetli arasında değişen yan etkiler bildirmiştir. Bu yan etkiler NR kesildikten sonra düzelir.

Başka bir çalışma da sıçanlarda vücut ağırlığının kilogramı başına 300 mg’lık günlük 90 günlük uygulamanın hiçbir olumsuz etki göstermediğini göstermiştir. Ayrıca, B3 vitamini (niasin) içeren takviyelerin aksine, NR yüzünüzü yıkamamalıdır.

Pazar liderlerinden biri, patent bekleyen NR formülasyonu ile Elysium Health’dir. Elysium’s Basis, günde 250 mg NR’lik optimal dozlar sağlayan geliştirilmiş bir formüldür.

📢 ÖZEL TEKLİF: Aylık herhangi bir Elysium eki almak için abone olun ve ilk ay %25 İNDİRİM kazanın!

NR, uzun ömür için NMN’den daha mı iyidir?

Özellikle, NAD+’nın moleküler yapısı, NR’den çok NMN’ye benzer. Bilimsel bulgular ayrıca NMN’nin daha iyi yaşlanma karşıtı etkilere sahip olduğuna işaret etmiştir. Ancak her iki molekülün de NAD+ düzeylerini artırma etkinliklerine ilişkin insan klinik çalışmaları vardır.

NMN’ye benzer şekilde, NR’nin de şimdiye kadar bir dizi insan klinik çalışmasında güvenli ve etkili bir şekilde NAD+’yı arttırdığı gösterilmiştir.

NR’nin NMN’den daha iyi olmasının bir nedeni, NMN yoluyla NAD+ üretiminin NR kadar verimli olmamasıdır çünkü NMN’nin hücrelere girebilmesi için önce NR’ye dönüştürülmesi gerekir. Bu nedenle NR, hücre içi NAD+’yı artırmak için doğrudan hücrelere gidebilirken, NMN bunu yapamaz. NMN, NAD+ üretimini desteklemek için önce NR’ye dönüştürülür.

NR efektleri nasıl optimize edilir

NR kanda stabil olmadığı için 50 mg/kg enjeksiyondan 45 dakika sonra plazmada parçalanır ve kanı terk eder. İnsanlarda, NR hiçbir zaman kan plazmasında eser seviyelerin üzerinde tespit edilmemiştir.

Üç hafta boyunca günde 1.000 mg oral takviyenin NR üzerinde çok az etkisi oldu veya hiç etkisi olmadı. NR kararsız olduğundan ve emilmesi zor olduğundan, onu insanlara vermenin daha etkili bir yoluna ihtiyacımız var.

Aynı problem NMN ile karşı karşıyadır: NMN’nin çoğu mide asidi tarafından da yok edilir. Piyasadaki en yüksek biyoyararlanıma sahip en iyi NMN takviyeleri, lipozomal formülasyonlardır.

NR ayrıca, en etkili NR dozunu vermek ve vücuttaki NAD+ seviyelerini yükseltmek için optimum dağıtım ve absorpsiyon için lipozomlarda formüle edilebilir. NR’yi iletmek için lipozomlar kullanıldığında, bunun yaklaşık %90’ı kırılmadan kan dolaşımına karışır. Bu nedenle, piyasada bir NR takviyesi satın alırken lipozomal bir NR formülasyonu seçin.

Şu anda NMN alıyorsanız, NR aynı faydaların çoğunu sağlayan iyi bir alternatif olabilir.

Başka hangi bileşenler NMN’ye alternatif olabilir?

NAD+ seviyelerini artırma ve NMN’ye benzer sağlık yararları sunma potansiyelleri açısından başka birçok bileşen de incelenmiştir. Bu bileşenler şunları içerir:

  • PQQ (Pirolokinolin kinon). PQQ, hücresel enerji üretimine dahil olan ve bazı çalışmalarda NAD+ seviyelerini yükselttiği gösterilen bir bileşiktir. Antioksidan özelliklere sahiptir.
  • Koenzim Q10 (CoQ10). CoQ10, hücrelerde enerji üretiminde yer alır ve bazı çalışmalarda NAD+ düzeylerini yükselttiği gösterilmiştir. Aynı zamanda antioksidan özelliği de vardır.
  • Resveratrol. Resveratrol, kırmızı şarapta, üzümlerde ve bazı meyvelerde bulunan bir bileşiktir. Sirtuinleri, hücresel metabolizmayı ve yaşlanmayı düzenleyen proteinleri aktive edebilir. Sirtuinler koenzim olarak NAD+’a ihtiyaç duyarlar, bu nedenle resveratrol takviyesi NAD+ seviyelerini ve sirtuin fonksiyonlarını artırabilir.
  • Zerdeçal. Zerdeçal, güçlü antioksidan, antienflamatuar ve anti-kanser özelliklerine sahip kurkumin adı verilen bir bileşik içeren bir baharattır. Zerdeçal ayrıca NAD+ sentezinde yer alan enzimleri aktive ederek NAD+ düzeylerini yükseltebilir.

SSS

NR takviyeleri almalı mıyım?

NR takviyesi alma kararı, bireysel sağlık hedeflerine ve endişelerine dayanmalıdır. NR, hücresel işlev, yaşlanma, bilişsel işlev ve hastalık önleme için potansiyel faydaları olabilecek NAD+ seviyelerini artırabilir. Bununla birlikte, herhangi bir yeni takviye rejimine başlamadan önce bir sağlık uzmanına danışmak önemlidir.

NMN sadece B3 vitamini midir?

Hayır, NMN B3 vitamini değildir, ondan türetilmiştir. Niasin olarak da bilinen B3 vitamini, bir dizi enzimatik reaksiyon yoluyla NAD+’ya dönüştürülebilir. NMN, NAD+’nın başka bir öncüsü olan NR’ye bir fosfat grubunun eklenmesiyle oluşan NAD+’nın bir öncüsüdür.

NMN ve NR’yi birlikte mi almalısınız?

Hem NMN hem de NR takviyelerini birlikte almanın gerekli veya yararlı olup olmadığı konusunda şu anda bir fikir birliği yoktur. Her ikisi de NAD +’nın öncüleri olmasına ve sinerjik etkilere sahip olabilmelerine rağmen, her iki takviyeyi birleştirmenin optimal dozajlarını ve potansiyel risklerini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Lütfen 2022 sonbaharından itibaren NMN’nin FDA tarafından potansiyel yeni bir ilaç olarak soruşturma altında olduğunu unutmayın. Bu, ürünün bir besin takviyesi olarak yasallığını sorgulamaktadır. Henüz çözülmemiş karmaşık bir durum. Bununla birlikte, bir üretici veya perakendeci olmadığımız için, ürünün diyet içeriği durumunu kaybettikten sonra bir besin takviyesi olarak kullanılabilirliği konusunda herhangi bir sorumluluk almadığımızı belirtmek önemlidir.

Wonderfeel Youngr NMN, dört ek bileşenle geliştirilmiş uzun ömürlü bir takviyedir. NMN takviyelerinin etkinliğini değerlendirmede size yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Bu nedenle, bu makaleyi Wonderfeel NMN incelemelerine, web sitelerinde sağlanan bilgilere ve mevcut bilimi ürün formülasyonuyla karşılaştırarak oluşturduk.

Youngr NMN size bilime dayalı ve güvenli miktarda günlük NMN verir. Yeni formülleri ve yükseltilmiş NAD+ seviyeleri sayesinde artan enerjiyi, daha iyi cilt elastikiyetini ve net bilişsel işlevi destekler.

Youngr™ NMN, şu anda Wonderfeel portföyündeki tek tekliftir. Performansı için patentli tek NMN formülüdür. Ortaya çıkan antioksidanlar ve sirtuin aktivasyonu ile Youngr™, hücresel düzeyde biyolojik yaşlanmayı yavaşlatmak için çok hedefli bir yaklaşım kullanır.

📢 ÖZEL TEKLİF: Abone olun ve Wonderfeel siparişinizden 15$ tasarruf edin!

hızlı inceleme

Wonderfeel Youngr NMN güçlü ve biyolojik olarak kullanılabilir bir formülasyondur. Seçkin bir Harvard MD olan Dr. Andrew Salzman, bu formülün arkasındaki bilim adamıdır. Bu takviyelerin günlük tüketimi size bilime dayalı optimal 900 mg NMN dozu verecektir. Youngr NMN saflık ve kalite testinden geçmiştir.

Kullanımı ve faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu molekülün derinliklerine inelim.